[Elsnet-list] LATA 2011: call for participation

"Carlos Martín Vide" carlos.martin at urv.cat
Wed Apr 20 10:45:27 CEST 2011


Call for participation

5th INTERNATIONAL CONFERENCE ON LANGUAGE AND AUTOMATA THEORY AND APPLICATIONS (LATA 2011)

Tarragona, Spain, May 26-31, 2011

http://grammars.grlmc.com/LATA2011/

*********************************************************************

PROGRAMME

THURSDAY, MAY 26

08:00-08:50  Registration

08:50-09:00  Opening

09:00-09:50  Bakhadyr Khoussainov: Automatic Structures and Groups (I) - Invited Tutorial

09:50-10:00  Break

10:00-11:40

Arto Salomaa, Kai Salomaa, Sheng Yu: Undecidability of the State Complexity of Composed Regular Operations

Alexei Lisitsa, Igor Potapov, Rafiq Saleh: Planarity of Knots, Register Automata and LogSpace Computability

Alexander Okhotin, Kai Salomaa: Descriptional Complexity of Unambiguous Nested Word Automata

Francine Blanchet-Sadri, Kevin Black, Andrew Zemke: Unary Pattern Avoidance in Partial Words Dense with Holes

11:40-12:10  Coffee Break

12:10-13:50

Natalie Schluter: Restarting Automata with Auxiliary Symbols and Small Lookahead

Benedek Nagy, Friedrich Otto: Globally Deterministic CD-Systems of Stateless R(1)-Automata

Luca Aceto, Matteo Cimini, Anna Ingolfsdottir, Mohammad Reza Mousavi, Michel A. Reniers: Rule Formats for Distributivity

Marcella Anselmo, Dora Giammarresi, Maria Madonia: Classification of String Languages via Tiling Recognizable Picture Languages

13:50-15:30  Lunch

15:30-16:20

Dana Angluin, James Aspnes, Raonne Barbosa Vargas: Mutation Systems

Jürgen Dassow, Florin Manea, Bianca Truthe: Networks of Evolutionary Processors with Subregular Filters

16:20-16:30  Break

16:30-17:20  Narad Rampersad: Abstract Numeration Systems - Invited Talk

FRIDAY, MAY 27

09:00-09:50  Bakhadyr Khoussainov: Automatic Structures and Groups (II) - Invited Tutorial

09:50-10:00  Break

10:00-11:40

Miroslaw Kowaluk, Andrzej Lingas, Eva-Marta Lundell: Unique Small Subgraphs are not Easier to Find

Alberto Policriti, Alexandru I. Tomescu: Well-quasi-ordering Hereditarily Finite Sets

Robert Brijder, Hendrik Blockeel: Characterizing Compressibility of Disjoint Subgraphs with NLC Grammars

Christina Jansen, Jonathan Heinen, Joost-Pieter Katoen, Thomas Noll: A Local Greibach Normal Form for Hyperedge Replacement Grammars

11:40-12:10  Coffee Break

12:10-13:50

Grégoire Laurence, Aurélien Lemay, Joachim Niehren, Slawek Staworko, Marc Tommasi: Normalization of Sequential Top-Down Tree-to-Word Transducers

Pavel Labath, Branislav Rovan: Simplifying DPDA Using Supplementary Information
 
Karin Quaas: On the Interval-Bound Problem for Weighted Timed Automata

Benoît Delahaye, Kim G. Larsen, Axel Legay, Mikkel L. Pedersen, Andrzej Wasowski: Decision Problems for Interval Markov Chains

13:50-15:30  Lunch

15:30 - 16:45

Ruth Corran, Michael Hoffmann, Dietrich Kuske, Richard M. Thomas: Singular Artin Monoids of Finite Coxeter Type are Automatic

Émilie Charlier, Mike Domaratzki, Tero Harju, Jeffrey Shallit: Finite Orbits of Language Operations

Jana Hadravová: The Block Structure of Successor Morphisms

17:30  Visit to the Old City

MONDAY, MAY 30

09:00-09:50  Jérôme Leroux: Vector Addition System Reachability Problem: A Short Self-Contained Proof (I) - Invited Tutorial

09:50-10:00  Break

10:00-11:40

Krishnendu Chatterjee, Thomas A. Henzinger, Florian Horn: The Complexity of Request-Response Games

Michel Rigo, Élise Vandomme: Syntactic Complexity of Ultimately Periodic Sets of Integers

Agata Barecka, Witold Charatonik: The Parameterized Complexity of Chosen Problems for Finite Automata on Trees

Krishnendu Chatterjee, Nathanaël Fijalkow: Finitary Languages

11:40-12:10  Coffee Break

12:10-13:50

Daniel Reidenbach, Markus L. Schmid: Finding Shuffle Words that Represent Optimal Scheduling of Shared Memory Access

Martin Berglund, Henrik Björklund, Johanna Högberg: Recognizing Shuffled Languages

Ehud S. Conley, Shmuel T. Klein: Improved Alignment Based Algorithm for Multilingual Text Compression

Lasse Nielsen, Fritz Henglein: Bit-Coded Regular Expression Parsing

13:50-15:30  Lunch

15:30-16:20

John Case, Sanjay Jain, Trong Dao Le, Yuh Shin Ong, Pavel Semukhin, Frank Stephan: Automatic Learning of Subclasses of Pattern Languages

Jacek Marciniec: Tarski's Principle, Categorial Grammars and Learnability

16:20-16:30  Break

16:30-17:20  Thomas Colcombet: Green's Relations and their Use in Automata Theory - Invited Talk

TUESDAY, MAY 31

09:00-09:50  Jérôme Leroux: Vector Addition System Reachability Problem: A Short Self-Contained Proof (II) - Invited Tutorial

09:50-10:00  Break

10:00-11:15

Martin Huschenbett: Models for Quantitative Distributed Systems and Multi-Valued Logics

Holger Bock Axelsen, Robert Glück: A Simple and Efficient Universal Reversible Turing Machine

Kévin Perrot, Eric Rémila: Avalanche Structure in the Kadanoff Sand Pile Model

11:15-11:45  Coffee Break

11:45-12:35

Pascal Caron, Jean-Marc Champarnaud, Ludovic Mignot: Partial Derivatives of an Extended Regular Expression

Marcus Gelderie: Classifying Regular Languages via Cascade Products of Automata

12:35-12:45  Break

12:45-13:35  Kevin Knight: Automata for Deciphering Natural Language - Invited Talk

13:35-13:50  Closing

13:50  Lunch


More information about the Elsnet-list mailing list